Alkoholizmas yra baisi liga, kasmet pasiglemžanti daugybę gyvybių visame pasaulyje, nelaimė, nuo kurios nėra apsaugotas nei vienas žmogus, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, socialinės ir materialinės padėties. Priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų ne tik atima sveikatą, bet ir stumia žmogų į socialinį užribį, griauna šeimas ir naikina geriančių tėvų vaikų viltį į laimingą gyvenimą.
Alkoholis visus žmones veikia vienodai, bet dėl anatominių ir fiziologinių skirtumų jo poveikis moterų kūnui pasireiškia žymiai greičiau. Kodėl gi taip atsitinka?
1. Moterų organizmas žymiai greičiau pripranta prie pastovaus alkoholinių gėrimų vartojimo, jeigu vyrų priklausomybė gali vystytis metais, tai moterų priklausomybei atsirasti pakanka mėnesių.
2. Moterų kepenys žymiai jautriau ir greičiau reaguoja į alkoholio daromą žalą, greičiau sutrinka kepenų funkcija ir vystosi cirozė, kartais net onkosusirgimas.
3. Visuomenė labiau stigmatizuoja geriančias moteris negu geriančius vyrus, todėl kartais moterys pradeda gerti „tyliai“, slėpdamosios nuo visuomenės, tad problema išryškėja kai priklausomybė jau būna pažengusi ir jos jau neįmanoma nuslėpti.
4. Moterų smegenų ląstelės žalojamos alkoholio greičiau ir intensyviau negu vyrų, todėl greitai atsiranda psichologinės problemos, nerimo sutrikimas, depresinės nuotaikos. Visos šios būklės trukdo blaiviai mastyti ir laiku kreiptis pagalbos.
5. Jeigu moteris turi vaikų, tai atsiranda papildomas gėdos jausmas, taip pat baimė dėl vaikų gerovės, todėl priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų tampa dar labiau slėpiama ir užglaistoma ir išlenda jau kai jos neįmanoma nuslėpti.
Kokie gi pirmieji požymiai išduoda, kad moteris turi problemų su alkoholio vartojimu?
!!! Papilkėja veido oda, išsiplečia skruostų ir nosies kapiliarai, atsiranda paakių tinimai, lūžinėja rankų nagai, pradeda slinkti plaukai. Išvaizda tampa netvarkinga, makiažas gali būti perteklinis dėl noro paslėpti alkoholio paliekamas žymes.
!!! Psichinė būklė labai greitai tampa labili, atsiranda nuotaikų svyravimai, pykčio priepuoliai, perdėtas susierzinimas. Trinka miegas, todėl kenčia produktyvumas dienos metu.
!!! Greitai ir aplinkiniams netikėtai išlenda įvairios lėtinės ligos, tokios kaip kepenų cirozė, širdies veiklos sutrikimai, inkstų veiklos nepakankamumas, odos ligos.
!!! Alkoholis greitai sutrikdo hormonų pusiausvyrą, todėl sutrinka moterų ciklas, anksti atsiranda menopauzės simptomai, prasideda problemos su šeimos planavimu ir nėštumu.
!!! Priklausomybei nuo alkoholio dar tik formuojantis moterų organizmas žymiai jautriau ir audringiau reaguoja į pagirias, todėl sutrinka kasdienė veikla, kitą dieną po išgertuvių būna sunku nuslėpti blogą savijautą, drebančias rankas, skaudančią galvą ir kitus nemalonius požymius.
Kodėl moterys pradeda gausiai vartoti alkoholinius gėrimus? Nėra grynai vyriškų ir moteriškų rizikos faktorių. Vienatvė, problemos darbe arba šeimoje, psichologinės problemos, genetinė predispozicija ir vaikystės traumos – visos šios priežastys gali sąlygoti priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų abiems lytims. Svarbu yra laiku pastebėti nerimą keliančius ženklus ir ištiesti pagalbos ranką, kreiptis pagalbos ir nepalikti žmogaus vieno šitoje sunkioje kovoje su priklausomybe nuo alkoholinių gėrimų. Tik taip gali būti pasiekta sveiko ir blaivaus gyvenimo viltis.