Pagalbos telefonas:
+370 633 11193

Alkoholizmo „ženklai”

Alkoholizmas – tai sunki liga, priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų kasmet nuneša milijonus gyvybių visame pasaulyje, o dar kiek psichinių ir somatinių ligų ji iššaukia arba paūmina, kiek finansinių ir socialinių problemų atneša į žmonių gyvenimą. Turbūt nerasim nei vieno vaiko, svajojančio ateityje tapti priklausomu nuo alkoholinių gėrimų, nei vieno suaugusio, kuris linkėtų sau ir savo artimiesiems tokios lemties. Deja, kasmet begalė žmonių susiduria su alkoholizmo problema savo šeimoje arba artimoje aplinkoje. Šiemet pakalbėkime apie ankstyvus požymius, leidžiančius suprasti, kad alkoholizmas jau pasibeldė į duris. Tik žinodami juos galėsite imtis veiksmų ir pradėti ieškoti pagalbos.

 

  1. Žmogus gali turėti didesnį polinkį įklimpti į alkoholizmo liūną. Tėvų alkoholizmas, nepalanki socialinė aplinka, sunkūs periodai darbe arba moksluose, depresinė arba nerimo būsena – kiekviena iš šių aplinkybių dar nereiškia, kad žmogus būtinai taps priklausomu nuo alkoholinių gėrimų, bet kai jos supuola kartu rizika tikrai padidėja. Žinant žmogaus istoriją ir esant nepalankiai situacijai, matant, kad žmogus pradeda dažnai ir gausiai vartoti alkoholinius gėrimus, būtina suklusti.

  2. Pastovus alkoholio buvimas kasdieniame gyvenime. Žmogus gali eiti į parduotuvę duonos, bet grįžta su alaus skardine. Penktadienio krepšinio varžybos tampa neįdomios jei nėra alaus ir užkandžių rankoje. Šventės be alkoholinių gėrimų nebelaikomos šventėmis. Nedideli ir tylūs kasdienių veiklų ir ritualų pasikeitimai, kai alkoholis tampa neatsiejama gyvenimo dalimi, rodo beprasidedančią priklausomybę nuo jo.

  3. Alkoholinių gėrimų vartojimas tampa slepiama ir nediskutuotina tema savo aplinkoje. Žmogus neranda savyje jėgų nevartoti alkoholinių gėrimų, bet dar jaučia gėdos ir nepatogumo jausmą geriant prieš savo artimuosius ir draugus. Vis dažniau žmogus pradeda gerti vienas, patyliukais, slėpti butelius tualeto spintelėse ir kitose vietose, kur, kaip jam atrodo, niekas jų neras ir nieko neįtars.

  4. Vienkartinis alkoholinių gėrimų vartojimas dažnai pereina į kelių dienų užgėrimą, žmogus negali sustoti gerti ir nesupranta, kodėl toks elgesys yra pavojingas jam ir dažnai netoleruojamas artimųjų. Klimpstantis į priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų žmogus dar naiviai tiki, kad kontroliuoja situaciją ir sustos kada panorėjęs, nors alkoholis jau pradeda valdyti situaciją. Galvos skausmas, pykinimas, rankų drebėjimas ir siaubinga savijauta rytais neatbaido žmogaus nuo alkoholinių gėrimų vartojimo, o kaip tik skatina gerti dar, taip bandant išsivaduot iš neigiamų pojūčių.

  5. Hobių, įdomių veiklų, mokymosi ir domėjimosi naujovėmis palaipsnis nykimas. Žmogus, anksčiau galėjęs save realizuoti įvairiose veiklose, mėgęs keliauti, skaityti, šokti, galbūt gaminti, atsiradus alkoholiui gyvenime pradeda matyti prasme tik taurėje. Pradžioje veiklos, kuriose įmanomas alkoholio vartojimas, dar gali būti vykdomos, bet ilgainiui interesas nyksta ir žmogus užsidaro savyje ir lieka dviese su alkoholiniais gėrimais.

 

Dažnai labai sunku suprasti pačiam ir juolab pastebėti aplinkiniams, kad žmogus jau klimpsta į alkoholizmą. Neretai žmogus bando raminti save ir kitus, kad valdo situaciją ir tikrai netaps priklausomu nuo alkoholinių gėrimų. Vis tik labai svarbu blaiviai įvertinti situaciją ir kreiptis pagalbos kuo anksčiau, tik tokiu atveju sveikimas nuo šios baisios priklausomybės gali būti veiksmingas ir užtikrinantis sveiką ir laimingą gyvenimą be alkoholio.