Pavasaris – metų laikas, kai vis dažniau pradeda šviesti saulė, šyla oras, ilgėja dienos ir, dažniausiai, atsiranda daugiau noro leisti laiką lauke, iškylauti ir švęsti gamtos pabudimą. Taip pat pavasarį yra nemažai švenčių, tokių kaip Tarptautinė moterų diena, Velykos, Tarptautinė darbo diena ir kitos. Sveikiems žmonėms, neturintiems problemų su alkoholiu, tai yra papildomos nedarbo dienos, laikas su artimaisiais, bet žmonės, turintys priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų, gali susidurti su papildoma pagunda ir užgėrimo rizika.
Ne ką mažesnį stresą gali patirti ir aplinkiniai, dalyvaujantys bendrame šventime su gausiai alkoholinius gėrimus vartojančiu žmogumi. Kai alkoholis tampa neatsiejamu šventės atributu, žymiai padidėja rizika, kad nuotaikos bus sugadintos visiems ir ilgam laikui.
• Alkoholis slopina adekvatų situacijos vertinimą, alkoholinės euforijos apimti žmonės gali elgtis pernelyg emocionaliai, impulsyviai, nesuprasti tos ribos, kai aplinkiniams jau tampa nejaukus jų neadekvatus elgesys arba įkyrus bendravimas, vėliau gali būti gėda dėl pasakytų žodžių arba neapgalvotų poelgių.
• Alkoholis turi įtakos nuotaikos svyravimams. Šventė gali prasidėti labai linksmai, o vėliau pereiti į, geriausiu atveju, liūdesio akimirką, o, blogiausiu atveju, į agresijos ir pykčio protrūkį.
• Alkoholis neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, slopina kepenų ir inkstų veiklą, kelia kraujospūdį ir dirgina skrandį. Aplinkiniams nėra linksma rūpintis apgirtusiu žmogumi, kuris dėl girtumo gali būti nei dėkingas, nei paklusnus.
• Alkoholis ženkliai didina smurto ir nelaimingų atsitikimų riziką šventimo metu. Linksmas ir šiltas pasibuvimas su draugais gali baigtis kelionėmis į ligoninės priimamąjį ir policijos areštinę. Tokie patyrimai ne tik gadina nuotaiką visiems dalyviams, bet ir gali išardyti tolimesnę draugystę ir bendravimą.
• Alkoholis neigiamai veikia visą organizmą, jo poveikis juntamas ne tik gėrimo dieną, bet ir kitą. Pagirių metu žmogus jaučiasi nedarbingas, ligotas, todėl „iškrenta“ iš aktyvaus gyvenimo ir nėra pagalbininkas padėti draugams susitvarkyti po šventės, toliau aktyviai leisti laiką, bendrauti.
Tam, kad šventės būtų linksmos nuo pradžios iki galo, reikia atsiminti vieną labai paprastą, bet svarbų faktą – alkoholis nėra būtinas šventės dalyvis. Jis gali būti pakeistas sekančiais gėrimais:
Nealkoholiniai kokteliai
• Gira;
• Glotnučiai ir sultys;
• Įvairios naminės arbatos ir kompotai;
• Vanduo, paskanintas įvairiais priedais.
Svarbu atsiminti, kad nuoširdus ir šiltas bendravimas yra žymiai vertingesnis už bet kokį alkoholinį šėlimą. Turintys priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų žmonės turėtų suklusti ir prisiminti, kad sveikata ir artimieji yra tikrasis žmogaus turtas, o žmonės, turintys artimoje aplinkoje vartojančių žmonių, turėtų elgtis atsakingai ir stengtis organizuoti nealkoholines šventes, arba griežtai apriboti prieigą prie alkoholinių gėrimų.
Jeigu Jūs arba jūsų artimasis jau turi priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų arba šiuo metu krenta į alkoholizmo duobę, nieko nelaukite ir kuo skubiau kreipkitės kvalifikuotos pagalbos. Tik tokiu atveju galite tikėtis blaivaus ir laimingo gyvenimo kartu su savo mylimais žmonėmis.